- Ile kosztuje WordPress?
- Jak trudny jest WordPress?
- Czy WordPress może być szybki?
- Dlaczego WordPress?
- Na co pozwala WordPress?
- Czy WordPress posiada jakieś gotowe szablony?
- Jak pozycjonować system WordPress onside?
Ile kosztuje WordPress?
System WordPress jest oprogramowaniem na licencji Open Source, czyli WordPress jest otwartym oprogramowaniem, oznacza to, że jest on w pełni darmowym systemem zarządzania treścią. Jednak wtyczki, inaczej dodatki, tworzone przez firmy trzecie mogą występować w wersji darmowej oraz płatnej. Darmowe wersje wtyczek można w łatwy sposób pobrać w zakładce wtyczki, co pozwala na szybkie znajdowanie oraz pobieranie potrzebnych wtyczek.
Jak trudny jest WordPress?
Po pierwsze trzeba zacząć od tego, że WordPress nie wymaga znajomości HTML, CSS i JavaScript, sam system pozwala na tworzenie treści na zasadzie przeciągnij i upuść, menu administratora jest proste i intuicyjne zatem ogarnięcie, gdzie co jest, to prostota. Po drugie, istnieje tak dużo różnych wtyczek, które pozwalają na dosłownie wszystko, że znajomość HTML itd. do obsługi WordPressa jest zbędna, ponieważ wszystko można zrobić za pomocą kilku ustawień.
Czy WordPress może być szybki?
Tak, choć nie jest kłamstwem, że WordPress nie jest najszybszym systemem CMS, zwłaszcza gdy doinstalujemy dużo wtyczek. Jednak, jeżeli zadbamy o ilość niepotrzebnych funkcji poszczególnych wtyczek, poprawnie skonfigurujemy wtyczkę optymalizującą, zoptymalizujemy zdjęcia, jesteśmy w stanie osiągnąć wysokie wyniki. Poniżej screenshot oceny wydajności strony semonweb.pl za pomocą narzędzia pagespeed.web.dev. Wynik na urządzeniu mobilnym oraz komputerze. Dowiedz się jak przyspieszyć swoją stronę za pomocą wtyczki LiteSpeed Cache.


Dlaczego WordPress?
Popularność WordPressa.
WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, jego popularność zaczyna się od tego, że jest darmowy, zatem każdy może go przetestować, dodatkowo jego intuicyjny panel administratora przyciąga kolejne osoby. Każdy, nawet najmniej ogarnięnty użytkownik poradzi sobie konfiguracją WordPressa. Kolejnym powodem jego popularności jest jego popularność, ponieważ każdy kto stworzy jakąś wtyczkę, tworzy usprawnienie serwisu i dodaje do niego kolejne możliwości co zwiększa jego popularność.
Gotowe wtyczki.
Popularność WordPressa jest dużym ułatwieniem, ponieważ ilość wtyczek, których możemy zainstalować jest ogromna. Prawdą jest, że na każdą płatną wtyczkę, znajdzie się taka która ją zastąpi. Do momentu, gdy nie instalujemy ich zbyt dużo, to nie ma problemu z wydajnością.
Na czym zarabiają producenci wtyczek?
Każdy chcę mieć szybką stronę, dlatego osoba, której zależy na szybkości ładowania, nie będzie instalować 10 wtyczek, aby zastąpić tą jedną, która jest płatna. Tym oto sposobem za cenę wtyczki otrzymujemy nie tylko jej możliwości, ale też oszczędność czasu oraz prostą optymalizację strony.
Szybkie aktualizacje.
Za pomocą jednego przycisku można w łatwy sposób zaktualizować zarówno system jak wszystkie zainstalowane wtyczki. Dodatkowo niektóre hostingi oferują aktualizacje przez panel serwera, więc w prosty sposób automatycznie przed aktualizacją zrobi się backup stony, dzięki czemu, gdyby jakiś element po aktualizacji przestał działać, można szybko przywrócić stronę z backupu.
Na co pozwala WordPress?
Wizytówka
Wizytówka to jedna z najprostszych stron internetowych, jest to albo jedna strona z wszystkimi informacjami, albo 3-4 strony (home, o-nas, galeria, kontakt). Taka strona ma być prosta, szybka i estetyczna, jej głównym celem jest poinformowanie klientów o firmie oraz czym się ona zajmuje.
Blog
WordPress jest z zasady CMSem blogowym, co oznacza, że od początku, bez żadnych wtyczek, posiadamy możliwość tworzenia postów na bloga, z różnymi kategoriami. Dlatego do stworzenia bloga wystarczą te same wtyczki co do wizytówki oraz jedna antyspamowa do komentarzy.
Sklepy internetowe
Tak, na CMSie blogowym też można postawić sklep, ale jak? Wystarczy do tego jedna wtyczka, najbardziej popularna jest WooCommerce. Pozwala ona tworzyć produkty, dodać adres wysyłki i zapłacić za nie. Ty otrzymujesz specjalną podstronę z wszystkimi zamówieniami oraz ich statusami. Pozwala ona również na integracje z platformami do zarządzania zamówieniami z różnych źródeł oraz ich automatyzacji, np. Baseliner.
Duża strona informacyjna
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na WordPressie była oparta duża strona informacyjna, np. strona szkoły, strona miasta. Możliwości optymalizacyjne WordPressa są ogromne, zatem to nie problem.
Czy WordPress posiada jakieś gotowe szablony?
Tak, co więcej za pomocą wtyczki np. Astra Themes można zaimportować całą gotową stronę i tylko edytować jej treść. Również można zaimportować tylko jedną stronę lub pojedynczą sekcje przyspiesza to tworzenie strony oraz jest to miejsce, z którego można czerpać inspiracje do tworzenia elementów na stronie. Istnieją zarówno darmowe jak i płatne szablony, te płatne zazwyczaj oferują dodatkowe animacje, lub bardziej zaawansowane sekcje.
Jak pozycjonować system WordPress onside?
Tak jak do innych elementów systemu, jak i do tej, istnieją odpowiednie wtyczki. Niektóre z nich posiadają wersje free i wersję pro, sam używam Yoast SEO w wersji free i szykuje się do zakupu wersji pro, ponieważ jest to bardzo intuicyjny system, posiadający ogromne możliwości. Istnieją również inne w pełni darmowe wtyczki, jednak ich wygoda, prostota oraz funkcjonalność mogą nie być na tym samym poziomie.